تیز کردن مته خزینه,مته خزینه,مته خزینه فلز

مته خزینه چیست؟تیز کردن مته خزینه

  • یکشنبه 21 بهمن 1397
  • 4125 نفر

وقتی می‌خواهید از سوراخ‌های ایجاد شده در قطعات برای پیچ‌گذاری استفاده کنید، لازم است سر سوراخ‌ها خزینه شود. این کار را با مته خزینه به وسیله دریل دستی یا برقی انجام دهید.پس از این‌که سوراخ اصلی را انجام دادید، مته خزینه مناسب را به دریل سوار کرده آن را به اندازه لازم خزینه کنید. معمولاً وقتی پیچ مورد نظر شما طوری در خزینه سوراخ قرار گرفت که با سطح قطعه کار همرو شد، این اندازه برای سوراخ خزینه کافی است.

خزینه کاری چیست؟

از آن جا که اکثر سوراخ کاری ها به منظور تامین فضای ابزارک های اتصال مانند پیچ ها، پرچ ها و میخ پرچ ها، پین و خار و گوه، انجام میشوند، طرح کلی سوراخ باید با جای گیری وشیوه ی خارج کردن ابزارک خود سازگار شده و در حین کار مزاحمتی ایجاد نکند.هم‌چنین سوراخ‌های دریل را حدود 2 میلی‌متر خزینه می‌کنند تا محلی برای سرپیچ ها ایجاد شود.

بر این اساس پیچ ها به دلیل برجستگی مهره و گُل یا قابلمه ی خود، باید در سوراخ هایی قرار بگیرند که تا جای ممکن از باز شده مهره یا صدمه دیدن و باز شدن پیچ ممانعت به عمل آورده، مزاحمت پیچ یا مهره در مسیر حرکت اجزای دیگر محصول یا کالای صنعتی را کم کنند.بهترین روش برای این منظور سعی در ناپدید کردن گل پیچ و احتمالاً مهره ی آن در گودال های سطحی قطعه کار است که به آن ها “خزینه” و به ایجاد آن ها نیز “خزینه کاری” گویند.

تیزکردن مته خزینه یکی از زیر شاخه های ابزار تیزکنی است که در استفاده مفید از مته اهمیت بالایی دارد.

مته خزینه چیست؟

مته ای که پس از سوراخ کردن قطعه برای پیچ گذاری در قطعات ،باعث همرو شدن پیچ و خزینه سوراخ میشود را مته خزینه میگویند.

مته خزینه-ابزارتیزکنی

انواع مته خزینه:

  • مته خزینه فلز

  • مته خزینه mdf

  • مته خزینه گازور

 

جهت ایجاد پیچ روی mdf از مته خزینه ام دی اف  استفاده میشود.

دانلود جزوه مربوط به مته خزینه و خزینه کاری