مته گردبر,تیزکردن مته گردبر,اونواع مته گردبر

مته گردبر چیست؟تیزکردن مته گردبر

  • سه شنبه 16 بهمن 1397
  • 4688 نفر

گردبر یک نوع مته می باشد که دارای دندانه های براده بردار است و یک سوراخکاری دایره ای شکل تمیز و صاف برای کاربر ایجاد می کند.مته های گردبر با سرعت و پیشروی مناسب سوراخ را به بهترین شکل ایجاد می کنند.سوراخکاری با گردبرها بازده بالایی دارد وامکان سوراخکاری با قطرها و عمق های مختلف وجود دارد.

مته گردبر چیست؟


مته گردبر ابزاری است که هم کاربرد صنعتی دارد و هم در ساخت و سازهای عمومی استفاده می شود، از این نوع مته می توان برای نصب یراق آلات، سوراخ کاری سقف جهت نصب تجهیزات روشنایی، سوراخ کاری زمین در کارهای تاسیساتی و یا ایجاد سوراخ روی دیوار برای کابل کشی ساختمان استفاده نمود.
مته گردبر در واقع یک استوانه تو خالی با لبه دندانه دار است که به دریل متصل شده و امکان برش دقیق و سریع قطعه کار را فراهم می‌کند. اگر چه شکل فنجانی (استوانه‌ای) مته عمق برش را محدود می‌کند؛ انواع مختلف مته گردبر با اشکال و اندازه های مختلف برای انجام کارهای گوناگون ساخته شده اند.
بهترین گردبرها (از نظر نگارنده) , ست یا دست گردبر  شرکت بوش و تولید کشور آلمان است که قابلیت سوراخکاری روی مواد مختلف را ایجاد میکند . لازم بذکر است که با توجه به سختی پایین پلیمرها و همچنین قیمت نسبتا بالای گردبرهای یادشده آلمانی , بهتر است از گردبرهای کره ایی یا بلاروسی موجود در بازار استفاده .(چینی ش ارزون تره اما یکبار مصرفه!)
گردبرها علاوه بر کاربرد مدنظر ما یعنی سوراخکاری جهت نصب اتصالات و رابط لوله روی تانکر پلاستیکی و وانهای شیلات کاربرد های فراوانی در دیگر صنایع ازجمله صنایع چوب و mdf  و همچنین صنایع شیشه و فلز دارد .
غالبا گردبرها با جنس های زیر تولید می شوند: HSS  که فولاد تندبر است،HSS-CO  فولاد تندبر کبالت دار و TCT تنگستن کارباید یا سر الماسه.
گردبرها به جز سوراخکاری برای نصب اتصالات و لوله ها و رابط ها و... در صنایع شیشه و فلز و ساختمان و ام دی اف و... به کار می رود.
گردبرها برای متریالهای مختلف به کار می رود،گردبر ام دی اف،چوب،سرامیک،استیل.تیز کردن مته گردبر اهمیت بسزایی در کارایی و عملکرد بهتر آن دارد.

مته گردبر | تیز کردن مته گردبر

 

انواع دندانه در  مته گردبر:

در حقیقت عملکرد مته گردبر به شکل و نوع دندانه و تیغه آن بستگی دارد؛ با روشن کردن دریل دندانه به حداکثر گشتاور ممکن رسیده و قطعه کار را برش میزند.


مته گردبر با لبه دندان اره‌ای:


این نوع تیغه دارای زاویه ۶۰ درجه است، چنین زاویه ای منجر به افزایش میزان نفوذ لبه‌های مته در قطعه کار و برش بهتر می‌شود. از این نوع تیغه برای برش چوب، پلاستر، فلزات نرم و پلاستیک استفاده میشود.


مته گردبر با لبه مربعی یا گرد:


در مدل هایی که لبه گرد یا مربع شکل دارند، دندانه ها کمی عریض تر هستند. این نوع تیغه ها برای عملیات سایش و پرداخت کاربرد دارند و قدرت برش تیغه در این مدل ها مطرح نیست. از این مدل ها می توان برای سوراخکاری اجسامی مانند آجر، بتن، کاشی، شیشه و برخی سنگ ها نیز استفاده کرد.


مته گردبر با روکش تیغه:


هیچ نوع تیغه یا دندانه همه کاره وجود ندارد که بتوان از آن برای بریدن مواد و مصالح مختلف استفاده کرد. در بیشتر مدل ها پوشش لبه تیغه یک فلز سنگین از جنس کاربید تنگستن است. اما برای بریدن مواد قابل سایش به جای استفاده از فلزات سنگین از گردبرهای دارای پوشش الماس استفاده میشود.

انواع محور در مته گردبر:

مته گرد بر با محور ثابت:

 از این محور درزمانی استفاده می‌شود که کاربر به تیغه به‌اندازه مشخص و معینی نیاز دارد.

مته گردبر با محور قابل جدا شدن:

از این نوع محورها برای انواع تیغه‌ها با اندازه‌های متفاوت استفاده می‌شود و استفاده از محورهای مختلف برای هر تیغه نیاز نمی‌باشد.

مته گردبر با محور کوچک:

این محور دارای میله‌ای به‌اندازه 7/8 میلی‌متر که به همراه تیغه‌ای با قطر 14 الی 30 میلی‌متر استفاده می‌شود.

مته گردبر با محوربزرگ:

دارای میله‌هایی به‌اندازه 1/11 میلی‌متر که به همراه تیغه با قطر 32 الی 210 میلی‌متر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مته راهنما:

در وسط هر مته یک مته راهنما قرار دارد که مانند لنگر می‌باشد. بدین معنا که در مرکز دایره را سوراخ نموده و مته را بر روی قطعه کار محکم کند. این اتصال مانع لغزش مته در حین کار می‌شود.

چرا از مته گرد بر استفاده می‌شود:

مته‌های گرد بر قطعات را به شکل دایره‌ای برش می‌دهند و کار با این نوع مته‌ها بسیار آسان است. برای ایجاد سوراخ دایره‌ای شکل با مته‌های معمولی باید یک سوراخ مرکزی ایجاد کنید و با دریل‌های بزرگ‌تر این سوراخ را گشادتر کنید تا به‌اندازه مناسب برسد و می‌توان گفت که نتیجه کار نیز عالی نخواهد بود. اما با استفاده از مته‌های گرد بر می‌توان بدون صرف انرژی سوراخ‌های دایره‌ای شکل و دقیق در کار ایجاد نمود.
دیواره سیلندر گرد بر دارای قطرکمی می‌باشد و نسبتاً نازک نیز است. سوراخ‌کاری قطعه کار با مته گرد بر، اصطکاک کمتری را ایجاد کرده و همچنین به قدرت کمتری نیز نیازمند است و همین مسئله موجب کاهش زمان انجام کار و فشار وارده بر روی دریل می‌شود.
با استفاده از مته گرد بر می‌توان سوراخ‌هایی در اندازه و قطر متفاوت ایجاد نمود.

انواع مته گردبر:

مته گردبر با توجه به جنس تیغه و قابلیت تنظیم سرعت به انواع مختلفی تقسیم میشوند.


تقسیم بندی مته گردبر با توجه به جنس تیغه:

مته گردبر با تیغه بایمتال (دوفلزی)- عمق برش بایمتال-فولاد کربنی-محور جدانشدنی-نوک اره کاربید تنگستن-مته گرد بر همه‌کاره-سر الماسه


مته گردبر  با تیغه بایمتال (دوفلزی):

این مته دارای استحکام بالایی است و میزان ایمنی در حین سوراخ‌کاری‌های بزرگ را افزایش می‌دهد. این مته‌ها برای سوراخ‌کاری فلزات و کارهای مداوم بسیار مناسب است.

مته گرد بر با عمق برش بایمتال:

عمق برش با این نوع تیغه‌ها در حدود 5/42 میلی‌متر است که در آن ویژگی‌ها و مزایای استاندارد این تیغه نیز حفظ می‌شود.

مته گردبر  با فولاد کربنی:

اگر می‌خواهید از مته گرد بر در ساخت‌وسازهای خانگی و کارهای عمومی استفاده کنید، مته گردبری که دارای تیغه‌ی فولاد کربنی است می‌توان بهترین انتخاب باشد. این نوع تیغه‌ها برای موادی که ساختار غیر متراکم دارند مانند چوب، گچ و پلاستیک مناسب می‌باشد.


مته گردبر با محور جدانشدنی:

این محورها به صفحه‌ی اصلی مته جوش داده می‌شود و قابلیت برش را ر بالاترین سرعت فراهم می‌کند. قطر زیاد این نوع مته‌ها باعث می‌شود که برای ایجاد سوراخ و بریدن صفحه‌های سقف کاذب، تخته سه لایه و PVC مناسب باشند.

نوک اره کاربید تنگستن:

این نوع مته‌ها می‌توانند سرعت سوراخ‌کاری را تا حدودی افزایش دهند و برای استفاده طولانی‌مدت و استفاده در کارها صنعتی بسیار مناسب هستند.

مته گرد بر همه‌کاره:

این مته‌ها به‌منظور برش طیف وسیعی از سوراخ‌ها: با قطرها و اندازه‌های مختلف طراحی ساخته می‌شوند. این نوع گردبرها توانایی برش انواع چوب، پلاستیک، تخته سه لایه و فلزات غیر آهنی را دارد.

مته گردبر با سر الماسه:

برخی از مدل‌های مته گرد بر دارای دندانه‌هایی باروکش الماس هستند که بسیار مقاوم بوده و سرما و گرما به آن صدمه‌ای نمی‌زند. این نوع مته‌ها برای برش کاشی و سرامیک بسیار مناسب است. هرچند که لبه‌های الماس در برابر گرما بسیار مقاوم هستند اما بهتر است در هنگام کار، به‌وسیله آب تیغه را خنک‌کنید.