فرز hss,hss,تیز کردن فرز hhs

تیز کردن فرز hss و تیز کردن مته hss

  • چهارشنبه 10 بهمن 1397
  • 4263 نفر

فولادهای تندبر یا HSS مخفف High-Speed Steels است و جزو موادی هستند که در ساخت ابزارهای برشی کاربرد دارند.

فولادهای تندبر یا HSS مخفف High-Speed Steels است و جزو موادی هستند که در ساخت ابزارهای برشی کاربرد دارند. این ابزارها در ماشینهای برشی مثل فرز و تراش استفاده میشوند. عمده ترین استفاده از فولاد های تندبر 18 ، 4 و 1 درصد است.

18% شامل تنگستن یا مولیبدن که به منظور افزایش سختی حرارتی ابزار استفاده میشوند.

4% شامل کروم که برای افزایش استحکام ابزار در برابر تغییر طول استفاده میشود.

1% شامل وانادیوم که به منظور افزایش مقاومت ابزار در برابر خوردگی استفاده میشود.

خواص (هر دو AISI نوع M و نوع T)

• آنها هر دو در ساختار فیزیکی خود شباهت دارند: محتوای آلیاژ بالا.

• آنها چنان عمیق سخت می کنند که تقریبا هر بخش مواجه می شود، از یک مرکز به سطح سختی یکنواخت داشته باشد.

• همه آنها در دماهای بالا سخت می شوند، و میزان تبدیل آنها به گونه ای است که بخش های کوچک را می توان در هوای تازه خنک نگه داشت و در نزدیکی حداکثر سختی قرار دارد.

تیزکردن فرز hss از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

HSS ، فولاد با سرعت بالا . این آلیاژهای پیچیده آهن است که شامل کربن، کروم، وانادیوم، مولیبدن یا تنگستن و در برخی موارد مقدار قابل توجهی از کبالت است. نماهای فولادی با سرعت بالا نیز دارای مقاومت بالا برای نرم شدن در دمای بالا تا 500 درجه سانتیگراد هستند، این باعث می شود که آنها برای استفاده در سرعت های بالا مناسب باشند.

فولادها

فولاد کم‌کربن:

فقط برای سوراخ‌کاری روی چوب استفاده می‌شود. این نوع مته دارای لبهٔ نگهدارنده نیست و نیاز به تیز کردن مداوم ندارد. کار کردن روی چوب‌های سخت می‌تواند طول عمر این مته را کاهش دهد. این نوع مته، در مقایسه با دیگر ابزارهایی که عمر طولانی‌تر دارند، قیمت زیادی دارد.

فولادی با کربن زیاد:

از فولاد با درصد کربن بالا ساخته می‌شوند. این کار باعث بهبود بخشیدن پوسته فولادی مته می‌شود. این کار به علت دما دادن و سخت کاری روی آن اتفاق می‌افتد. از این مته‌ها می‌توان برای سوراخکاری روی چوب و فلزات استفاده کرد اگر چه این مته‌ها دارای ضریب خطا کم در مقابل دما در هنگام سوراخ کاری هستند اما دمای بیش از حد باعث خمیری شدن آن و در نتیجه نرم شدن لبه‌های برش می‌شود.
فولاد سرعت بالا (High speed Steel): نوعی از فولاد است که مقاومت بسیار زیادی در مقابله با تغییرات دمایی دارد. از آن‌ها می‌توان برای سوراخکاری روی فلزات، چوب سخت، و دیگر موادی که سرعت برش بالاتری نیاز دارند استفاده کرد. استفاده از آن‌ها تا حد زیادی جایگزین انواع دیگر مته شده‌است.


فولاد آلیاژی کبالت (HSS cobalt):

نوعی از فولاد سرت بالا است دارای مقدار زیادی کبالت در آن است. مزیت اصلی آن‌ها در بی‌اثر بودن دما بر آن‌ها در دماهای بالا است. به همین علت از آن‌ها برای سوراخکاری روی فولادهای زد زنگ (استاینلس استیل) استفاده می‌شود. بزرگترین مشکل فولاد آلیاژی کبالت در شکنندگی خیلی زیاد آن‌ها در برابر (HSS) است.

کاربرد hss

HSS برای ساخت ابزارهایی چون برش، دریل، شیپور خاموشی، برش های فلزی و مفصلی، تیغه های اره و غیره استفاده می شود. همچنین فولادهای با سرعت بالا بازار را در دست ابزارهای خوب در نظر گرفتند که در آن سختی نسبتا خوب و سختی بالا، همراه با مقاومت زیاد سایش ساخته شده آنها برای برنامه های کم سرعت مناسب هستند که نیاز به لبه تیز با دوام دارند مانند فایل ها، برش ها، تیغه های هواپیما دست و چاقو آشپزخانه دمشق و چاقو جیبی.

  • به منظور تولید مته ها، تیغه فرزها،قلاویز، حدیده، برقوها و…
  • سختی حرارتی آنها تا 600 درجه سانتیگراد است.

خاصیت مته hss تولید شده با hss

مته تولید شده با فولاد تند بر دارای خاصیت های زیر است:

ساخته شده از فولاد تند بر با سختی بسیار بالا
قابل استفاده در انواع جنس های نرم و سخت 
سوراخکاری سریع در مقایسه با سایر برندها
چقرمگی بالا برای جلوگیری از لب پر شدن و شکستن مته

مته hss

مشخصات برای فولادهای سرعت بالا در ASTM A600 تعریف شده است. در حال حاضر محبوب ترین نمرات M2، M35، M42 و T1، T15 است که در نوار گرد، نوار تخت و ورق موجود می باشد.

M1 ، یک سرعت بالا به طور کلی و مناسب برای عملیات برش قطع شده است.

فولاد M2 با سرعت بالا ، فولاد با سرعت بالا به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد با تعادل بسیار خوبی از خواص و هزینه بهره وری.

M35 ، یک ترکیب پایه M2 با افزودن کبالت برای افزایش سختی قابل قبول و سختی سخت. شایع ترین فولاد با سرعت بالا در اروپا.

M42 ، یک فولاد فوق با سرعت بالا و کبالت. مقاومت سایشی بالا از سختی بالا نسبت به حجم بالا کاربید وانادیوم می آید.

M50 ، یک فولاد با سرعت بالا بین المللی برای استفاده است که در آن سختی داغ نرم افزار critical.common نیست، مته های مصرفی و ابزارهای نجاری هستند.

ASTM A600 T1 ، فولاد ابزار تقویت کننده هوا یا روغن است که یک ابزار عالی برش است.

T15 ، بهترین مقاومت در برابر سایش همه بیت های HSS را ارائه می دهد و برای طیف وسیعی از برنامه ها همچنان دارای چقرمگی مناسب است.

T42 ، فولاد با سرعت بالا با عملکرد عالی برش و سختی داغ به همراه درجه سختی خوب، به عنوان ابزار برش و نورد با عملکرد بالا استفاده می شود.