تیز کردن انواع مته

  • شنبه 6 بهمن 1397
  • 9154 نفر

برای سوراخکاری با دستگاه های مختلف شما به مته های مختلفی نیاز دارید. برای انتخاب مته سطح مورد نظرتان برای سوراخکاری و همچنین نوع حفره ای که میخواهید ایجاد کنید اهمیت دارد.

مته چیست و انواع مته

مته ابزاری بُرنده برای سوراخ کردن اشیا و وسایل است. مته ها توسط وسیلهای که آن را سوراخکننده (دریل) مینامند، استفاده میشوند؛ بدین شکل که دریل که معمولاً با سرعت میچرخد، سبب میشود مته بتواند شیء موردنظر را سوراخ کند. اگرچه غالباً متهها سوراخها را به شکل دایره (و نهایتاً استوانه) ایجاد میکنند، ولی انواعی از مته هستند که میتوانند سوراخهایی به شکل غیر از دایره نیز ایجاد کنند.
برخی بر این باورند که سازندهٔ این دستگاه فردی آمریکایی بهنام استیون ای مورس است.
مته از مهمترین اجزای دریل است که برای سوراخ کردن وسایل و یا سطوح مختلف استفاده میشود.

مته با توجه به کاربرد آن انواع مختلفی دارد.در ادامه به بررسی تعدادی از انواع مته ها میپردازیم.

مته آهن:

این نوع مته قابلیت تحمل دمای بالا و سرعت زیاد را دارد که از آن برای سوراخکاری انواع سطوح فلزی استفاده می شود که در انتهای مته درج شده است.

مته آهن دو نوع دارد:

  • مته آهن کوتاه

  • مته آهن بلند

مته آهن کوتاه:

کوتاه بودن ابعاد این مته احتمال شکستن آن را در هنگام سوراخ کاری کاهش می دهد، این نوع مته برای سوراخکاری ورق های فلزی با ضخامت کم مناسب است.

مته آهن

مته آهن بلند:

این نوع مته بر خلاف مته آهن کوتاه برای ورق های با ضخامت و عمق زیاد مورد استفاده قرار می گیرد اما به دلیل بلند بودن و خاصیت ارتجاعی امکان شکستن این نوع مته وجود دارد، لذا بهتر است جهت سوراخکاری از دور کم استفاده کنید.

مته آهن

تیز کردن مته اهمیت بسیاری در کارکرد صحیح و درست آ ن دارد.

مته کبالت دار:

کبالت:کبالت فلزی است سفید با علامت شیمیایی CO با ته رنگ ابی. ازلحاظ شیمیای فعالتر از نیکل است,سرعت اکسایش کبالت ۲۵برابر نیکل است,این فلز مانند نیکل دیامغناطیس است,تقریبا دارای ۳برابر حداکثر نفوذپذیری ان است,همچنین به میزان بیشتر از نیکل سخت است به ویژه در مجاورت کربن ,در ضمن در الیاژ ها می تواند بیشتر از نیکل ترکیبات شیمیایی دهد. کبالت وزن مخصوص۷۵۶/۸ -نقطه ذوب ان برابر ۱۴۹۳ سانتی گراد است-سختی برنیل ان ۸۶ است.
رسانای الکتریکی CO حدود۱۶%مس است,استحکام کششی کبالت ریختگی خالص ۲۴ کیلو گرم بر میلیمتر مربع ولی با اضافه ۲۵%کربن به۵/۴۳کیلوگرم بر میلی متر مربع افزایش میابد. این فلز درالیاژها برشکاری وفولادهای ابزار در الیاژهای مغناطیسی به کار می رود.
مته کبالت:اکثرا برای سوراخکاری روی فلزهایی مانند استیل وامثال ان که حالت خورندگی دارند به کار میرود.
همان مته آهن است، این نوع مته از نوع HSS است با این تفاوت که قابلیت تحمل دما و سرعت بالتری را به دلیل داشتن درصدی کبالت را دارد که نسبت به مدل HSS معمولی شکنندگی بیشتری دارد که برای سطوح سخت تر از آهن مانند فولاد و فولاد ضد زنگ استفاده که در انتهای آنها علامت Co%n حک شده است.

مته کبالت دار

مته الماسه:

از این نوع مته برای سوراخکاری در بتن و مصالح ساختمانی استفاده می شود که توصیه می شود در هنگام کار با این مته، دریل خود را در حالت چکشی قرار دهید تا عملیات سوراخکاری به صورت صحیح انجام شود.

مته الماسه

مته چوب:


این نوع مته دارای نوک تیز برای قرارگیری صحیح تر بر روی سطح می باشد که با استفاده از آن به راحتی می توان سطح چوبی را سوراخ کرد.
مته چوب یک مته کاربردی و از نظر هزینه ای به صرفه است که برای ایجاد سوراخ بر روی چوب و ام دی اف(mdf) استفاده می شود.مته چوب در مقایسه با مته آهن ارزان تر می باشد و این در حالی است که مته آهن برای چوب نیز استفاده می شود.

مته چوب

مته گردبر:

این نوع مته دارای ظاهری گرد و تو خالی با لبة الماسه یا دندانه ای شکل است که برای برش های گرد در سطح چوبی، شیشه ای، بتنی، گچی و... به منظور خالی کردن آن نقطه تا ارتفاعی مشخص می باشد.
به طور مثال: خالی کردن جای چراغ هالوژن در سقف لازم به ذکر است هنگام سوراخکاری شیشه با مته الماسه گردبر از کمی آب جهت جلوگیری از استحکاک بیش از حد استفاده نمایید.

مته گردبر

مته و قلم چهار شیار یا SDS plus:

این نوع مته ها برای دستگاه ها تخریب و بتن کن و توان متوسط مورد استفاده قرار می گیرد.
این نوع مته بیشتر برای دریل بتن کن های پرقدرت و با توان بالا مورد استفاده قرار می گیرد زیرا هم انرژی ضربه ای را تحمل کرده و نیز انرژی ضربه ای را بهتر منتقل می نماید.

مته چهارشیار
مته برگی:

برای سوراخکاری در سطوح چوبی با قطر زیاد می باشد که برای سوراخ های لولا و قفل استفاده می شود و مصرفی ترین آن سایزهای 20 و 22 میلی متر می باشند. مته برگی:این مته دارای دو نیش و یک لبه برنده است.
یکی از از نیش ها در مرکز مته قرار می گیرد و دیگری در کنار واقع شده است که محیط سوراخ را مشخص می کند*این نوع مته هنگام کار پوشال چوب را از کف بر میدارد و هنگام کار مانند مته گازور یا همون مته یورو نیاز به فشار زیاد است
این مته در نوع ساده و متغیر وجود دارد که نوع ساده ان را باید حتما یک ست کامل خریداری کنید تا در موقع لزوم از تمام مته ها استفاده کنید و اما نوع متغیر که نیش کنار مته با توجه به اندازه دلخواه خودمان تنظیم می شود.
مته برگی الان در بازار تا قطر 75میلی متر وجود دارد و حفره ایجاد می کند.
به راحتی می توانیم حفره گلدان یا جاشمعی با این مته ایجاد کنیم و دروسعت بزرگتر تولید مبلمان هم استفاده می شود.

مته برگی


مته گازور:

این مته کاربرد بسیار بالایی در صنعت کابینت و کمد سازی است که برای ایجاد سوراخ لولای آرم بند مورد استفاده قرار می گیرد.
مته گازور نوعی مته مخصوی چوب است که برای ایجاد حفر سوراخ مخصوص لولای گازوری است,, که ای نوع کار درودگری هیچ سنخیتی با نام گازور و گازوری ندارد .کلمه گازر در فارسی به معنای رنگ کردن نخ و پارچه است و اینکه چرا این نام روی یک مته و لولا گذاشته شده , این است که زمانی که این مته به ایران امد و برای ایجاد حفر جای یک لولای خاص روی درهای کابینت استفاده شد , کارخانه گازور که اشپزخانه های چوبی را در ایران میساخت این ادوات را وارد ایران کرد و به همین دلیل نام مته و لولا به همین نام مشهور شد .
امروزه این مته ها در اشکال و کیفیتهای گوناگون ساخته میشوند و بریا هرنوع حفر گرد روی چوبها مورد استفاده قرار میگیرند , انواعی مثل  تمام فولادی ، مخلوطی از فولاد ، تنگستن بصورت جوشی و حتی به حالت نوک و الماسه های تعویضی برای دوام بیشترمورد استفاده قرار میگیرند .

مته گازور

 

مته خزینه:

از این نوع مته برای تمیزی و زیبایی بیشتر کار مورد استفاده قرار می گیرد. به طوری که گل پیچ ( انتهای پیچ ) در درون قطعه چوب قرار گرفته و پنهان می شود.

مته خزینه

مته آلومینیم:

از این مته جهت سوراخکاری در سطوح نرم فلزی نظیر آلومینیوم، مس و برنج استفاده می شود.
مته آهن کوتاه: کوتاه بودن ابعاد این مته احتمال شکستن آن را در هنگام سوراخ کاری کاهش می دهد، این نوع مته برای سوراخکاری ورق های فلزی با ضخامت کم مناسب است.

مته آلمینیوم
مته فلز و چوب در سایز های مختلف از 0.5 میلیمتر تا 16 میلیمتر وجود دارند . در نظر داسته باشید برای رسیدن به حفره بزرگ ابتدا با مته های سایز گوچک شروع کنید و سپس به مرور سایز مته را بزرگ نمایید تا به حفره مورد نظرتان دست یابید ، ضمنا هنگام حفار روی فلزات، استفاده از روان کننده هایی مانند نفت به کاهش حرارت مته و تسهیل حفاری کمک می کند. …